درمورد بازی ها و فیلم های جدید
 مسابقه مرگ

یک فیلم سوخته: درباره مسابقه مرگ
یک فیلم سوخته: درباره مسابقه مرگ
نویسنده: هادی علی پناه

نام فیلم: بازی مرگ (Death Race)

کارگردان: death race

بازیگران: Jason Statham ، Joan Allen

درجه فیلم: R به خاطر خشونت و زبان

زمانی که به تماشای فیلم هایی مثل مسابقه ی مرگ (Death Race) می نشینیم انتظار جلوه های ویژه ی خوب و یک داستان درگیر کننده از فیلم را داریم. ولی مسابقه ی مرگ حتی کوچکترین تلاشی برای ایجاد جذابیت نمی کند. فیلم داستان مردی را تعریف می کند که به اتهام قتل همسرش به زندان می افتد و از قضای روزگار در این زندان یک نوع مسابقه برگزار می شود که زندانیان برای نجات یافتن از زندان باید در این مسابقه برنده شوند. این که چه کسی اجازه ی برگزاری چنین مسابقه ای را در یک زندان داده است و اصلا چرا باید در یک زندان مسابقه ی ماشین های جنگی برگزار بشود همه آنقدر بی منطق است که معلوم نیست سازندگان فیلم چه تصوری از مخاطبان خود دارند.

این نوع داستان پردازی و شخصیت پردازی شاید می توانست در ۲۰ سال پیش مخاطبی داشته باشد و لی امروز و با سیل عظیم فیلم هایی که با جلوه های ویژه ی دیوانه کننده و داستانی پیچیده مخاطب امروز را تغییر داده اند یک برگ سوخته بیشتر نیست. امروز اگر جوانی پا به سالن سینما می گذارد چنان انتظار بالایی از فیلم دارد که با دیدن چنین داستان قدیمی و جلوه های ویژه ی سرسری گرفته شده شاید فیلم را در همان دقایق اولیه رها بکند. مخاطبی که با دیدن فیلم هایی مثل ماتریکس نهایت جلوه های ویژه را دیده است و با فیلم هایی مثل “بازی” در داستان های پیچیده گم شده است اکنون از بی نام و نشان ترین فیلم ها هم انتظار بالایی دارد. سازندگان مسابقه ی مرگ یا نمی دانند که دنیای سینما تغییر کرده است و یا جزو آن گروه اندک هستند که هنوز هم از دیدن فیلم هایی مثل رامبو لذت می برند و نمی دانند که جوان امروز با رامبو بزرگ شده است درست ولی با فیلمی مانند تحت تعقیب یا هنکاک سرگرم می شود.

فیلم با الهام از یک بازی کامپیوتری نه چندان جالب و بسیار خشن ساخته شده است. اگر به سابقه ی کارگردان فیلم هم نگاهی بیندازیم تمام فیلم هایی که ساخته است و یا در ساختن آنها همکاری کرده است به نوعی با بازی های کامپیوتری در ارتباط هستند. اما در این کار تمام تلاش خود را کرده است تا مقدار اعتباری را هم که نام آن بازی کامپیوتری می توانسته برای فیلمش به وجود آورد را از بین ببرد. بازیگران فیلم به جای ایفای نقش خود بیشتر مشغول رانندگی هستند و معدود صحنه هایی هم که مسابقه ای در کار نیست و شخصیت ها مشغول گفتگو هستند چنان تکراری و خسته کننده هستند که تصور اینکه سازندگان با این همه شخصیت ها و دیالوگ های سوخته ی فیلم قصد چه کاری را دارند بسیار سخت است. حتی چهره ی شناخته شده ی جیسون استتهام (Jason Statham) هم کمکی به جذاب شدن فیلم نمی کند. جلوه های ویژه ای هم که در فیلم به کار رفته است از حد سوار کردن چند اسلحه بر روی ماشین ها و چند انفجار بالا نمی رود. تنها چیزی که بعد از تمام شدن فیلم نصیب بیننده اش می شود افسوسی است که برای از دست دادن وقت و اعصاب خود خواهد خورد.

مسابقه ی مرگ شاید اگر ۲۰ سال پیش ساخته می شد می توانست موفقیتی به دست بیاورد ولی امروز فیلم بیشتر شبیه به یک بازیه احمقانه است. جالب اینجاست که حتی بازی که این فیلم از روی آن ساخته شده است دیگر چندان محبوبیتی ندارد. این بازی که تویستید متال (Twisted Metal) نام دارد و بر روی کنسول پلی استیشن یک اجرا می شد. اگر این فیلم در زمان محبوبیت این بازی اکران می شد مطمئنا بسیار پرفروش تر از امروز بود.

|+| نوشته شده توسط امیر در یکشنبه پانزدهم خرداد ۱۳۹۰  |
 
 
بالا